Zeptejte se nás           Poptávka

Ekologie

Bezolovnatá technologie pro ochranu životního prostředí

GreenlineMožná víte, že skvělé a dlouhodobě stálé vlastnosti plastových oken zaručují stabilizátory. Již málokdo ale tuší, že moderní stabilizátory neobsahují nebezpečné olovo, takže nezatěžují naše životní prostředí. Námi dodávané okenní profily Trocal mají certifikát greenline, který je dokladem bezolovnaté technologie výroby.

Životní prostředí

Místo olova vápník a zinek

Okna z PVC patří k těm vůbec nejodolnějším. I po desítkách let zůstávají naprosto funkční. K tomu přispívají nemalou měrou stabilizátory, které upravují zásadním způsobem vlastnosti PVC. Valná většina receptur PVC na trhu v současnosti obsahuje stabilizátory s obsahem olova. Vzhledem k mnoha škodlivým vlastnostem olova se EU rozhodla jeho spotřebu do r. 2015 výrazně snížit. TROCAL je v této oblasti daleko vpředu: ve všech výrobcích z prvomateriálu používáme místo olova výhradně stabilizátory na bázi ekologicky příznivého vápníku a zinku. Pečlivě vyvinutý a dlouhodobě prověřený stabilizátor Greenline v praxi je dnes značkou jakosti. Tu používají všichni, jimž není vztah k životnímu prostředí, trvale udržitelnému rozvoji a zdraví obecně lhostejný.

PVC z ekologického hlediska

Tématem „PVC“ se nezabývají už jen média či jednotlivé zájmové skupiny. Ve stále větším měřítku je zde kritizována všestranná a osvědčená surovina.V praxi se často alternativy doporučované kritiky PVC ukazují jako nepoužitelné hlavně díky své ekologické a ekonomické nevýhodnosti. Výchozí surovinou pro výrobu PVC (polyvinylchlorid) je jednak kuchyňská sůl (natriumchlorid) coby přírodní surovina, ale také ropa nebo zemní plyn (takétéž přírodní suroviny).

Chemickými postupy je přes meziprodukt VC (vinylchlorid) polymerizací vyroben PVC: chemicky stabilní, zdravotně nezávadný. Chemický vzorec PVC je tvořen uzavřeným řetězcem. To znamená, že žádná z látek obsažených v materiálu nemůže být samovolně vyloučena.

Pro výrobu TROCAL profilů nemusí být poražen jediný strom v deštném pralese, a potenciál vlastních dřevin také není nevyčerpatelný. TROCAL profily nepotřebují samozřejmě ani žádné ochranné nebo ohnivzdorné laky. Okna a dveře TROCAL jsou elementy s úctyhodnou odolností proti ohni, jsou těžce zápalné, hoří nejprve při teplotě 450 °C a v počáteční fázi jsou klasifikovány jako samozhášecí.